Muižas traktiera ēka, Gulbene

Skaistā vietā Ludzupes krastā starp Stāmerienas un Ludza ezeriem atrodas kādreizējās Stāmerienas muižas traktiera māja. 

1802.gadā Vecgulbenes muiža kļuva par baronu fon Volfu dzimtas īpašumu, no kura 1809. gadā, atdalot daļu zemes, tika izveidota Stāmerienas muiža. Stāmerienas muižas apbūve sākusi veidoties 19. gadsimtā. Lai gan nav zināms precīzs ēkas būvniecības laiks, inventarizācijas objekta plānojums, laukakmens mūra ārsienu konstruktīvais risinājums un būves konstrukcijās pielietotie būvmateriāli atbilst 19. gs. vidū/otrā pusē Vidzemē būvētu krogu ēku piemēriem, kuros tika lietoti šķeltu laukakmeņu mūri ar ķieģeļu mūra malām, ailu apmalēm un pārsedzēm, guļbūves sienu fragmenti stadulu sienās starp mūra stabiem. Šķelto laukakmeņu mūra javas šuves saķīlēja ar laukakmeņu šķembām. Sākotnējais, iespējamais Stāmerienas traktiera (kroga) plānojums sastāvēja no kroga (dzīvojamās daļas) un divām stadulām – viena zemnieku pajūgiem, otra vācu kungu pajūgiem. Dzīvojamajā daļā, gar kroga galveno fasādi bija izvietotas trīs atsevišķas kroga telpas, kas tika sadalītas starp zemniekiem un vācu kungiem – katrai kroga telpai bija veidota atsevišķa ieeja no galvenās fasādes un ieeja stadulā no kroga telpas. Kroga vidus telpā bija noeja uz pagrabu. Uz mezonīnu kāpnes bija blakus telpā. Gar kroga pagalma fasādi bija mazākas istabiņas – “vācu kungu kambari” un saimniecības telpas – virtuve, noliktava, krodzinieka istaba. Vēlākajos laikos ēkā izvietojās pagasta pārvalde un tautas nams.

Apkārtējā teritorijā atrodas vairāki kultūrvēsturiski un tūrisma objekti, t.sk., Stāmerienas pils. 200 m attālumā ir Gulbenes - Alūksnes bānītis.

Mājai ir nepieciešams kapitālais remonts, t.sk., jumta nomaiņa. Ēkā ir uzsākti remontdarbi, t.sk., veikta konstrukciju atjaunošana un daļēja būvmateriālu sagāde. Jaunajam īpašniekam ir iespēja izstrādāt un mājas projektu pēc saviem ieskatiem. Mājā ir 16 telpas un kopējā platība vairāk kā 630 m2, taču pēc projekta izstrādes to skaits var ievērojami palielināties. Mājai ir veikta arhitektoniski – mākslinieciskā inventarizācija un kultūrvēsturiskā izpēte.

Pie īpašuma pieved asfaltēts ceļš, turpat ir arī veikals un autobusa pietura. 

Šāda veida nekustamie īpašumi ir lieliski piemēroti, lai ierīkotu viesnīcas, viesu mājas vai brīvdienu mājas. Tāpat īpašums ir piemērots dzīvošanai vienai vai vairākām ģimenēm.

Karte

Pie mājas ir iespējams piebraukt ar mašīnu
Īpašuma veids Māja
Darījuma veids Pārdod
Istabu skaits 16
Telpu platība 632.6 m²
Zemes platība 14100 m²
Īpašuma ID M-6
45 000 €
71 €/m²

Atbildīgais aģents

Ivars Rubenis

+371 2923 3174

Līdzīgi īpašumi

Vēlies pārdot nekustamo īpašumu ar mieru?

Pieteikt īpašumu